Gymnastics Wiki

2013 U.S. Classic

2,430pages on
this wiki
Add New Page
Add New Page Comments2
2013 Secret U.S. Classic
Secret us
Official logo


Chicago, USA


Sears Centre Arena


July 27

All-Around Gold Medalist

Senior: Kyla Ross
Junior: Bailie Key

Vault Gold Medalist

Senior: McKayla Maroney
Junior: Nia Dennis

Uneven Bars Gold Medalist

Senior: Kyla Ross
Junior: Nica Hults

Balance Beam Gold Medalist

Senior: Peyton Ernst
Junior: Norah Flatley

Floor Exercise Gold Medalist

Senior: Lexie Priessman
Junior: Laurie Hernandez

Preceded by

2012 U.S. Classic

Succeeded by

2014 U.S. Classic

The 2013 Secret U.S. Classic took place on July 27 at the Sears Centre Arena in Chicago, Illinois. This competition was the the final qualifying event for the P&G Gymnastics Championships.

List of Competitors



  • Ariana Agrapides - MG Elite
  • Simone Banen - North Stars Gymnastics Academy
  • Alyssa Baumann - WOGA Gymnastics
  • Vanasia Bradley - Splitz Gymnastics
  • Nadia Cho - WOGA Gymnastics
  • Bridget Dean - Orlando Metro Gymnastics
  • Nia Dennis - Buckeye Gymnastics
  • Christina Desiderio - Parkettes National Gymnastics Center
  • Asia Dewalt - WOGA Gymnastics
  • Kennedi Edney - Precision Gymnastics
  • Lauren Farley - WOGA Gymnastics
  • Bailey Ferrer - Orlando Metro Gymnastics
  • Norah Flatley - Chow's Gymnastics
  • Jazmyn Foberg - MG Elite
  • Ashley Foss - North Stars Gymnastics Academy
  • Molly Frack - Parkettes National Gymnastics Center
  • Megan Freed - Parkettes National Gymnastics Center
  • Emily Gaskins - Cincinnati Gymnastics
  • Felicia Hano - West Coast Elite Gymnastics
  • Laurie Hernandez - MG Elite
  • Nica Hults - Texas Dreams Gymnastics
  • Amelia Hundley - Cincinnati Gymnastics
  • Sydney Johnson-Scharpf - Brandy Johnson's Global Gymnastics
  • Bailie Key - Texas Dreams Gymnastics
  • Ashton Kim - Texas Dreams Gymnastics
  • Alonza Klopfer - North Stars Gymnastics Academy
  • Taylor Lawson - Parkettes National Gymnastics Center
  • Alexandra Marks - Bart Conner Gymnastics Academy
  • Hope Masiado - Girls In Co-Operation Gymnastics
  • Emily Muhlenhaupt - Colorado Aerials Gymnastics Center
  • Lauren Navarro - Charter Oak Gymnastics
  • Maile O'Keefe - Salcianu Gymnastics
  • Samantha Ogden - WOGA Gymnastics
  • Abby Paulson - Twin City Twisters
  • Gabrielle Perea - Legacy Elite Gymnastics
  • Grace Quinn - Texas Dreams Gymnastics
  • Melissa Reinstadtler - Rebound Gymnastics
  • Alexandria Ruiz - ACE Gymnastics
  • Emily Schild - Everest Gymnastics
  • Polina Shchennikova - TIGAR
  • Megan Skaggs - Gymnastics Academy of Atlanta
  • Ragan Smith - Northwind Gymnastics Center
  • Deanne Soza - Arete Gymnastics
  • Alexis Vasquez - Chow's Gymnastics
  • Grace Waguespack - ACE Gymnastics

Format of Competition

The competition took place on one day, split into junior and senior divisions. Similar to the National Championships, not everyone had to compete the all-around. The gymnasts who specialized and only competed certain events had to scratch (touch the apparatus then salute the judges) on the apparatus they chose not to compete.



Event Gold Silver Bronze
All-Around Kyla Ross
Peyton Ernst
Texas Dreams
Brenna Dowell
Vault McKayla Maroney
All Olympia
Mykayla Skinner
Desert Lights
Uneven Bars Kyla Ross
Madison Kocian
Abigail Milliet
Balance Beam Peyton Ernst
Texas Dreams
Kyla Ross
Kennedy Baker
Texas Dreams

Erin Macadaeg
San Mateo

Floor Exercise Lexie Priessman
Peyton Ernst
Texas Dreams
McKayla Maroney
All Olympia


Event Gold Silver Bronze
All-Around Bailie Key
Texas Dreams
Amelia Hundley
Nica Hults
Texas Dreams
Vault Nia Dennis
Ariana Agrapides
MG Elite
Emily Schild

Bailie Key
Texas Dreams

Uneven Bars Nica Hults
Texas Dreams
Amelia Hundley
Polina Shchennikova
Balance Beam Norah Flatley
Bailie Key
Texas Dreams
Nica Hults
Texas Dreams
Floor Exercise Laurie Hernandez
MG Elite
Nia Dennis
Amelia Hundley


External Links

Also on Fandom

Random Wiki